Blog

Ondřej Moskalík 21. 3. 2014 Zpět

5 tipů, jak skloubit profesionální obsah webu a terminologii zákazníků

5 tipů, jak skloubit profesionální obsah webu a terminologii zákazníků

Současné trendy online marketingu poukazují na to, že webové stránky firmy či produktu by měly být naplněny kvalitním textovým obsahem. Obsah, který informuje návštěvníky vašeho webu o vašich produktech a službách, by měl být především srozumitelný. Je vhodné používat termíny a témata, jež lidé vyhledávají. Tento trend pro firmy z některých odvětví přináší nepříjemný problém – část lidí může vyhledávat produkt či službu pod hovorovým či jinak nepřesným názvem.

Zvláště, když jste úzce specializovaná firma, může se stát, že část lidí vyhledává váš produkt pod „neoficiálním“, fakticky nesprávným, názvem. V lepším případě se jedná o termín zastaralý či zlidovělý, ale synonymní – například termíny „hasák“ a „francouzský klíč“ pro stavitelný klíč. V horších případech lidé mohou vyhledávat termín, který je nepřesný a zároveň může označovat něco zcela jiného – například čistírna odpadních vod bývá běžně nazývána jako „čistička“.

Používání nepřesného termínu na vašich stránkách je zcela v pořádku z hlediska SEO, ale z hlediska kvalitního obsahu a často i profesní cti problematický. Můžete vytvářet perfektní obsah, který ocení laici i odborníci, ale nad používáním nepřesných termínů bude část návštěvníků vašeho webu  kroutit hlavou. Budou si říkat, proč si hrajete na profesionály, když ani nevíte, co prodáváte.

V tomto článku vám představíme 5 tipů, jak při copywritingu pro weby využít nepřesné termíny, aby obsah zůstal profesionální a vyhledávače umístily vaši stránku na přední pozice ve výsledcích vyhledávání i na hovorové termíny.

Jak tedy terminologii vašich zákazníků na webu používat?

1. Uvození nesprávného termínu

Možnost, jak pohodlně využít nepřesný termín v textu je jeho uvození ve spojení se správným tvarem. Použijte formulace „tzv.“, „známý také jako“, „často označovaný“, „neboli“ a tak dále. Kvůli čitelnosti textu jím však doporučujeme šetřit. V jednom textu jej použijte jen jednou, ale zvýrazněte jej. Použití nepřesného termínu tímto způsobem je vhodné především do delších textů, například článků na blogu.

2. Vysvětlení terminologie

Naučit veřejnost používat fakticky správné termíny, které označují váš produkt, je práce dlouhodobá a náročná. Jednou z možností, jak poučit své zákazníky o správné terminologii, je napsat o tom. V takovém článku doporučujeme být ohleduplní vůči laikům a rozlišení fakticky správného a nesprávného termínu pojmout způsobem, který citlivě vysvětlí čtenáři, že se jedná o tutéž věc. Vyvarujte se zveřejnění textu, jež bude zpracován jako jazykové okénko arogantního lingvisty. Článek Jaký je rozdíl mezi pracovními a montážními plošinami budou čtenáři vnímat pozitivněji, než Co znamená termín „montážní plošina“, který často zaměňujete za termín „pracovní plošina“. Vysvětlující text je přínosem z hlediska informování zákazníků i SEO – termín můžete uvést do titulku a v textu ho několikrát zopakovat.

Vysvětlení a rozlišení fakticky správných a chybných termínů by neměla být práce jenom pro vašeho web copywritera, měla by se odvíjet i při vaší komunikaci mimo internet.

3. Optimalizace „často kladených dotazů“

Často kladené dotazy jsou z hlediska kvality obsahu jedním z nejhodnotnějších typů textu, který můžete při své webové prezentaci využít. Při tvorbě „často kladených dotazů“, někdy také nazývaných FAQs (přeneseno z angličtiny – Frequently Asked Questions), se využívají reálné dotazy, s nimiž se lidé obracejí na firmy ohledně jejich služeb či produktů. Proč je nenechat zaznít v původní, laické formě s nepřesnými termíny? Vy musíte využívat fakticky správnou terminologii, ale „Luboš Z. z Pardubic“ se může zeptat tak, aby nepřesný termín zazněl i v technicky nepřesné formulaci. Vaše odpověď pak už může obsahovat správnou terminologii. Získáte hodnotný obsah, který bude zároveň perfektně optimalizován pro vyhledávače.

4. Rozdělení webu na část pro odborníky a pro zákazníky

Další možností je rozdělit web na část pro odborníky a pro laiky. Odborníci ovládají terminologii, takže v sekci pro ně je radno využívat přesné termíny, jinak nebudete působit důvěryhodně. Místem, kde můžete využít nesprávné termíny je sekce pro zákazníky. V této sekci máte více možností, jak termín použít i v částech textu, na které kladou algoritmy vyhledavačů největší důraz – v nadpisech (H1, H2, …), perexech, zvýrazněné texty, atd. Zde je však třeba přistupovat k používání slov citlivě. Obecně se však dá říci, že díky zákaznické sekci budete mít více možností, kdy využít technicky nesprávný termín.

5. Využití titulků a metadat

Umístění klíčového slova v titulku a metadatech (meta popisu a meta klíčových slovech) je jedním z častých prvků optimalizace webových stránek pro vyhledávače. Algoritmy internetových vyhledávačů zohledňují metadata pro určení pořadí ve výsledku vyhledávání méně než v předchozích letech, přesto je však není radno úplně ignorovat, především meta popisek. Meta popisek je spolu s titulkem to první, co lidé z vaší internetové prezentace uvidí při použití vyhledávače. Titulek a meta popisek jsou totiž informace, které se často zobrazí u odkazu na vaši stránku ve výsledcích vyhledávání a ovlivňují tak to, zda uživatel na daný záznam klikne či nikoli. Do titulku a meta popisu nesprávný termín použít nedoporučujeme, s výjimkou případů uvedených v tomto článku. Do meta klíčových slov ano, i když jejich relevance pro algoritmy vyhledávačů je již nyní velmi nízká.

Optimalizace webu pro vyhledávače je komplikovaná disciplína sama o sobě. Terminologické schizma ji ještě v mnoha oborech znesnadňuje. Přístup, jaký zvolíte k používání nesprávného termínu, je vhodné pečlivě promyslet a přistoupit k němu obzvláště citlivě. Návštěvnost, kterou vám může přinést časté používání nesprávných termínů, nemusí v důsledku vyvážit znehodnocení obsahu vašeho webu školáckými terminologickými chybami v očích odborníků.

Zdroj foto v úvodu: sxc.hu

Líbil se Vám tento článek? Odebírejte novinky zdarma
Štítky
Nejnovější příspěvky

Digitální strategii značky Decathlon nově zajišťuje MarketUP

Digitální agentura MarketUP rozšířila klientské portfolio o značku Decathlon. Cílem nové spolupráce je zvýšení tržního podílu sportovn…

4. 12. 2019

Naše první zkušenosti s Discovery Campaigns

Discovery Campaigns v beta verzi byly představeny na konferenci Google Marketing Live v květnu. Nelenili jsme a pustili jsme se do testování novin…

15. 10. 2019

Jsme mediálním partnerem českého basketbalu

Spolupráci s Českou basketbalovou federací jsme odstartovali roku 2013. Za 6 let spolupráce jsme pro klienta zajistili propagaci desítek reprezen…

27. 9. 2019

Zásilkovna si na kreativu online kampaně služby Mezi Námi vybrala agenturu MarketUP

Zásilkovna, přední česká technologicko-logistická společnost, si na kreativní část reklamní kampaně nové služby Mezi Námi vybrala agent…

24. 9. 2019

Brand Safety I. – Myslete na reputaci značky

Přes 10 % digitálních kampaní se zobrazuje u nevhodného obsahu. Na viditelných pozicích se pak zobrazuje necelých 50 % digitálních reklam a …

19. 9. 2019

Reportáž: Sklik Expert fórum 2019

Ve čtvrtek 12. září jsme se zúčastnili třetího ročníku Sklik Expert fóra 2019. Konference pro PPC specialisty, která je zaměřená na sd…

17. 9. 2019